sâmbătă, iulie 24, 2021

România, sub zodia pandemiei. Varianta 14 iulie

De citit!

România, sub zodia pandemiei. Varianta 14 iulie

Până astăzi, 14 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.405 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.537 depacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate79cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2127710,01
2.Arad2368720,02
3.Argeș2747400,04
4.Bacău2609730,02
5.Bihor2928810
6.Bistrița-Năsăud1188620,02
7.Botoșani1419510,01
8.Brașov4368800,01
9.Brăila1330000,02
10.Buzău1258610,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300,01
13.Cluj57644110,05
14.Constanța4297110,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250700,01
17.Dolj2670510,03
18.Galați27669-1**0,03
19.Giurgiu1103210,02
20.Gorj921700,01
21.Harghita8289-1**0,01
22.Hunedoara2287710,02
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4245230,03
25.Ilfov4515560,04
26.Maramureș2042010,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398400,01
29.Neamț1899010,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,07
32.Satu Mare1301930,05
33.Sălaj1095110,02
34.Sibiu2651740,01
35.Suceava2422920
36.Teleorman1372420,02
37.Timiș5438240,04
38.Tulcea844300,03
39.Vaslui1599710,01
40.Vâlcea1645100,02
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18378550,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe    477*22 
 TOTAL1.081.40579 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Galați și Harghita a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,18persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA0
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 TOTAL18

Până astăzi, 34.242 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.07.2021 (10:00) – 14.07.2021 (10:00) aufost raportate de către INSP 9 decese (4 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Ilfov, Iași și Municipiul București.

6 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 2 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 1 în martie 2021 și 1 în aprilie 2021, în județul Argeş.

Dintre cele 9 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 2 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de292.Dintre acestea,51sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate8.503.399 deteste RT-PCR și1.616.899deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate13.077 deteste RT-PCR (6.206în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.871la cerere) și 11.970 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.053 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 622 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,24.818persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află23depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate219apeluri la numărul unic de urgență 112 și 609la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 iulie,368 desancțiuni contravenționale, în valoare de 36.000de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state,23.562 decetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia,6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 înBosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia,Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021, au fost raportate 33.270.049 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.786.203(+16.182)111.190   (+193)
Regatul Unit4.930.533(+198.099)128.231   (+131)
Italia4.263.317       (+5.248)127.649   (+177)
Spania3.866.475     (+73.833)  80.934   (+145)
Germania3.731.124(+4.195)           91.031   (+269)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 8 IULIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
184.424.524 (+2.708.607)3.986.982(+53.830)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

- Advertisement -spot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Slide Reclame animate Atelierul de imagini publicitate și marketing
online
Accesează pagina!

Ultima oră

00:01:46

Tragedie la Lunca Ilvei

Un copil în vârstă de numai 1 an din Lunca Ilvei a suferit arsuri de gradul II pe aproximativ 30% din suprafața corporală.

Mai multe articole de acest fel

- Advertisement -spot_img
%d blogeri au apreciat: